Zalety pieców kominkowych

Piece kominkowe w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Są to zamknięte, szczelne paleniska, które można postawić w dowolnym miejscu w którym mamy możliwość podłączenia do komina. Na rynku bez trudu można znaleźć piec kominkowy, który odpowiadałby naszym wymaganiom. Producenci oferują różną wielkość i moc, a także stylistykę. Dlaczego warto zainwestować w piec kominkowy?

Piece kominkowe – funkcjonalność i wygląd

Zazwyczaj piece kominkowe kojarzą nam się z „kozami”, piecykami, które dogrzewały domy dziadków. Zazwyczaj miały one jedynie funkcję grzewczą, a wizualnie pozostawiały wiele do życzenia. Nie były one też zbyt wydajne, krótki czas palenia i niewielka ilość ciepła, sprawiły, że zostały wyparte z rynku i zapomniane. Obecne piece kominkowe są bardzo nowoczesnymi urządzeniami, to ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne źródła ciepła.

Wszystkie piece kominkowe wyposażone są w przeszklone drzwiczki, przez które widać blask palącego się ognia. Tlące się polana nadają wnętrzu ciepły i przytulny klimat. Rozświetlają pomieszczenie i dają niepowtarzalny nastrój.

„Kozy” przeszły także ogromną metamorfozę, jeśli chodzi o wzornictwo. Na rynku dostępne są nowoczesne, eleganckie modele, ale te w stylu retro. Coraz bardziej popularne są także modernistyczne, industrialne egzemplarze, które świetnie będą pasowały do loftów.

Niektóre piece kominkowe, są dodatkowo wyposażone w palniki i piekarnik. Takie rozwiązanie sprawia, że jest to idealne urządzenie do domków letniskowych czy rustykalnych kuchni. Możemy jednocześnie ogrzać wnętrze i ugotować obiad.

Zalety pieca kominkowego

Dzięki przepustnicy mamy możliwość regulacji mocy pieca, regulując dostęp powietrza, zmieniamy jego wydajność pracy. Możemy cały czas zmieniać ilość dopływającego tlenu, w zależności od naszych wymagań. W nowoczesnych piecach mocą steruje termostat, który w zależności od pożądanej temperatury, w sposób automatyczny reguluje wlot powietrza.

Również dokładanie opału nie jest kłopotliwe. Najczęściej brykiet lub drewno dokładamy frontowymi drzwiczkami, lub w zależności od modelu, drzwiczkami z boku lub klapą na górnej płycie. Dodatkowo piece wyposażone są w oddzielny pojemnik z pokrywką, które ułatwiają wysypywanie popiołu.

Piece kominkowe nie wymagają dużo miejsca, są dużo lżejsze od tradycyjnego kominka, więc nie ma konieczności wzmacniania stropu. Co więcej, ma sprawność porównywalną z nim. Dzięki temu, że jako opał używane jest drewno lub brykiet drzewny, koszty ogrzewania są niewielkie. Piec kominkowy jest bardzo wydajny bowiem odprowadza ciepło całą swoją powierzchnią oraz rurą na spaliny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
News Reporter

Dodaj komentarz