Panele podłogowe – cena zależy od parametrów

Panele podłogowe to prosty i szybki sposób na wykończenie podłogi. Ten rodzaj materiału jest również niezwykle uniwersalny. To powoduje, że panele podłogowe zyskują coraz więcej zwolenników i są często wykorzystywane przy aranżacji pomieszczeń. Wybór paneli w sklepach budowlanych jest ogromny. Dziś podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby wybrać panele, które będą trwałe a jednocześnie estetyczne.

Cena i podstawowe parametry

Przekrój cenowy paneli jest ogromny. W marketach budowlanych można kupić obecnie panele podłogowe już w cenie około 15 złotych za metr kwadratowy. Najdroższe natomiast to koszt około 200 złotych za metr kwadratowy. Skąd takie różnice? W tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że ?jakość idzie w parze z ceną?. Nie oczekujmy zatem, że materiał w niskiej cenie posłuży nam kilkadziesiąt lat. A co dokładnie wpływa na cenę?

Grubość, ścieralność i użyteczność oraz struktura

Na cenę wpływają głównie cztery czynniki: grubość paneli, ich klasa ścieralności i użyteczności oraz struktura.

  • Grubość ? optymalna grubość paneli to 10-12 milimetrów. Przy takiej grubości możemy oczekiwać, że panele będą bardziej wytrzymałe i nie będą się odkształcać. Nie kupujmy natomiast paneli o grubości poniżej 8 milimetrów. Panele takie możemy często spotkać w marketach budowlanych. Ich jakość pozostawia jednak dużo do życzenia, a koszt ich zakupu jest tylko pozornie niższy, gdyż taką podłogę po bardzo krótkim czasie trzeba będzie wymieniać na nową.
  • Klasa ścieralności i użyteczności ? o nich świadczą oznaczenia AC. Im wyższy numer, tym panel jest lepszy, to znaczy bardziej odporny na ścieranie przy codziennym użytkowaniu. W pomieszczeniach mieszkalnych można używać paneli AC3 (w pomieszczeniach mało użytkowanych) i wyższych. Dodatkowo, panele oznaczane są klasą użyteczności, która informuje do jakiego pomieszczenia są przeznaczone oraz jakie natężenie ruchu jest dopuszczalne przy danym panelu. Producenci stosują sześć klas: 21, 22, 23 oraz 31, 32, 33. Panele z numerem rozpoczynającym się od ?2? przeznaczone są do domów i mieszkań, a te z ?3? ? do obiektów użyteczności publicznej. Druga cyfra symbolizująca natężenie ruchu oznacza kolejno natężenie: ?1? ? niskie, ?2? ?  średnie, ?3? ? wysokie.
  • Struktura ? to kolejny czynnik wpływający na cenę. Od struktury zależy wygląd paneli, a więc jest to czynnik wpływający w istotny sposób na estetykę podłogi, a tym samym całego wnętrza. Najbardziej popularne są obecnie panele o strukturze nadającej deskom wygląd naturalny, w których powierzchnia jest niejednolita a laminat przypomina wyglądem prawdziwe drewniane deski.
[Głosów:1    Średnia:5/5]
News Reporter

Dodaj komentarz