Żyrandole – co interesującego znajdziemy w sklepach?
Dom 

Oświetlenie to niezwykle istotny element każdego wnętrza, o którym jednak niektórzy nieco zapominają. Kupując mieszkanie czy budując dom zastanawiamy się jaką ułożyć podłogę, jaki wybrać kolor na ściany, jakie rozwiązania zastosować, jeśli chodzi o umeblowanie poszczególnych wnętrz. Natomiast gdzieś w trakcie podejmowania tych wszystkich decyzji nieco umyka nam kwestia oświetlenia, zapominamy o tym co znajdzie się na suficie i zapewni w naszych wnętrzach przyjemną atmosferę, gdy naturalne światło dnia zniknie i nastanie wieczór oraz noc. Warto więc na ten element zwrócić uwagę i zdecydować się na takie oświetlenie, które dobrze się zaprezentuje.

Żyrandol – najbardziej popularne rozwiązanie przy oświetlaniu wnętrz

Przygotowując oświetlenie wnętrza musimy zdecydować się na to jak wiele źródeł światła będziemy chcieli zastosować, jak będą one rozmieszczone, jak wiele punktów świetlnych chcemy mieć w poszczególnych miejscach, czy chcemy dzielić włączenie światła na dwa przyciski, by nie uruchamiać jednocześnie wszystkich świateł. Jeśli chodzi o te najbardziej tradycyjne, najczęściej wykorzystywane źródła światła to bez wątpienia będą to żyrandole.

Żyrandol to takie źródło światła, które ma charakter historyczny. Pierwsze żyrandole były wykorzystywane już w okresie średniowiecza do oświetlania wnętrz zamków, pałaców czy kościołów. Zawieszone na linach przymocowanych do sufitu posiadały kilka rozgałęzień, na których znajdowały się świece i to one odpowiadały za oświetlenie wnętrza. W podobnej formie przygotowywane są współczesne żyrandole, które mają zasilanie w formie prądu elektrycznego, który doprowadza energię do żarówek odpowiadających świecom w starych żyrandolach. Nadal jednak żyrandol to forma oświetlania, która umieszczona jest na suficie, najczęściej  znajduje się w pewnej odległości od sufitu i posiada zróżnicowana ilość źródeł światła w zależności od wielkości i formy estetycznej.

Jaki żyrandol wybrać?

Chcąc kupić żyrandol możemy być zaskoczeni mnogością propozycji jakie pojawiają się na rynku. Producenci oświetlenia stale pracują nad swoją ofertą, wprowadzają do sprzedaży wiele atrakcyjnych rozwiązań. Żyrandole muszą być zróżnicowane również dlatego, że wykorzystywane są w różnych pomieszczeniach, które mają rożny metraż i różne zastosowanie. Dlatego w sprzedaży są zarówno niewielkie żyrandole, które maja miejsce na 2-3 żarówki jak i rozbudowane żyrandole, w których zmieści się kilkanaście a niekiedy nawet kilkadziesiąt żarówek jak w przypadku żyrandoli do kościołów czy sal balowych. Wybór oczywiście musi być bezpośrednio związany z tym w jakim miejscu będzie wykorzystywany dany żyrandol i jakie kwestie estetyczne mają dla nas znaczenie. Inny będzie bowiem żyrandol do wnętrza klasycznego, do dużego salonu, gdzie oczywiście w całej krasie zaprezentować się może np. żyrandol kryształowy, a inna będzie propozycja do niewielkiego industrialnego czy loftowego wnętrza, gdzie żyrandol może być wykonany dosłownie ze wszystkiego i ograniczać może nas wyłącznie wyobraźnia. Oczywiście żyrandole przede wszystkim wybieramy do pokoi, ewentualnie do kuchni, rzadko zaś wprowadza się je do łazienek, gdzie nadal królują plafony, które w tym pomieszczeniu sprawdzają się najlepiej.

Ciekawe pomysły na żyrandol

Jeśli wybierzemy się do sklepów z oświetleniem na pewno znajdziemy tam wiele interesujących propozycji. Twórcy oświetlenia cały czas pracują nad tym by zachwycać kupujących. Między innymi dlatego pojawiają się ciekawe pomysły na żyrandole, np żyrandole witrażowe, których ozdobne elementy szklane przybierają formę wielokolorowego witraża. Tego typu propozycja sprawdzi się w dużym wnętrzu i odmieni jego wygląd. Jeśli ktoś stawia na nowoczesne wnętrze to połączenia szkła z metalem będzie dla niego doskonałym wyborem. Tego typu propozycji w sklepach z oświetleniem znajdziemy bardzo wiele. Niektórzy producenci stawiają także na elementy zaskoczenia, dlatego pojawiają się żyrandole z puszek, butelek czy plastiku oklejonego gazetami. Ciekawych produktów na rynku jest bardzo wiele i wyłącznie od nas zależy na co będziemy się decydować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
News Reporter

Dodaj komentarz