Kotły C.O. z 5 klasą – spalanie czyste i wydajne
Dom 

Od 1 października 2017 roku, w Polsce można instalować wyłącznie kotły 5 klasy. Obowiązuje także zakaz opalania domów takimi paliwami stałymi, jak muł węglowy, flotokoncentrat, niskiej jakości węgiel brunatny i kamiennym oraz drewno o wilgotności większej niż 20%. Rozwiązaniem tej kwestii okazują się kotły C.O. piątej klasy. 

W wielu polskich miastach smog jest nie lada problemem. Głównym powodem jego powstawania jest tzw. niska emisja. Składa się na nią głównie dym pochodzący z kominów prywatnych domów i kamienic. Jego źródłem są przede wszystkim piece opalane węglem oraz drewnem. Okazuje się, że mało wydajne piece C.O. nawet przy dostarczeniu relatywnie dobrej jakości paliwa, nie są w stanie spalać go wystarczająco czysto i efektywnie. Dlatego wbrew powszechnemu przekonaniu, za powstawanie smogu odpowiada przede wszystkim przestarzała technologia pieców C.O., a dopiero w dalszej kolejności jakość paliwa.

Rezygnacja z paliw stałych konieczna? 

Wiele osób uważa, że jedynym rozwiązaniem powyższego problemu jest rezygnacja z paliw stałych jak drewno i węgiel. Jednak w obawie przed podwyżką kosztów ogrzewania, nie decydują się na wymianę pieca na np. gazowy. W rzeczywistości nie jest to konieczne. Kotły C.O. z 5 klasą są bardzo ekonomiczne i umożliwiają dalsze korzystanie z dobrodziejstw taniego węgla i drewna.  

Kotły C.O. z 5 klasą – charakterystyka 

Kotły C.O. z 5 klasą emitują nawet 10 mniej zanieczyszczeń niż piece niedające się zaliczyć do jakiejkolwiek z klas. W stosunku do i tak dosyć wydajnych kotłów 4 klasy emitują o 20% do 50% mniejszą ilość pyłów i sadzy. Oznacza to, że wewnątrz takiego kotła spalanie jest o wiele bardziej wydajne. Cenna energia cieplna zamiast wylatywać przez komin w postaci dymu, zostaje praktycznie całkowicie zużyta. Kocioł C.O. 5 klasy musi być wyposażony w elektroniczny system umożliwiający dokładne sterowanie ilością dostarczanego do paleniska powietrza. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne kontrolowanie i optymalizacja procesu spalania. Kotły takie są także bardzo bezpieczne. Wnętrze takiego pieca wykonane jest z materiałów, które kumulują wydzielane ciepło. Wyższa niż w typowym kotle temperatura powoduje zapłon zawartych w węglu gazów, dzięki czemu zwiększona zostaje wydajność energetyczna, a obniżona emisja szkodliwych spalin. Dodatkowo piece C.O. 5 generacji posiadają zaawansowane systemy odzysku ciepła, które w innych piecach ulatuje niewykorzystane przez komin. 

Zalety kotłów C.O. 5 klasy 

Przede wszystkim posiadają one bardzo wysoką sprawność. Oznacza to, że umożliwiają ogrzanie domu przy użyciu mniejszej ilości opału niż w przypadku pieców wykonanych w niższej klasie. Są także bezpieczniejsze i nie powodują praktycznie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Wiele osób obawia się ceny związanej z zakupem takiego pieca. Na szczęście istnieje wiele programów (rządowych i wojewódzkich), które umożliwiają refundacje części poniesionych wydatków. Podsumowując:

  • Kotły C.O. 5 klasy znacznie ograniczają emisję spalin
  • Dzięki wysokiej efektywności maksymalnie wykorzystują energię zawartą w opale
  • Obniżają koszty ogrzewania domu
  • Są bezpieczniejsze niż inne piece na paliwo stałe
  • Są ekologiczne i spełniają wymogi przepisów dotyczące wydajności i czystej emisji
[Głosów:0    Średnia:0/5]
News Reporter

Dodaj komentarz