Funkcje kinkietów gipsowych

Gips nie jest nowym materiałem, ale raczej interesującym w projektowaniu wnętrza lokalu, i organizowania jego oświetlenia. Materiał ten służy do tworzenia lamp ściennych ze specjalnym wyglądem zewnętrznym, które są zaprojektowane w celu uzupełnienia ogólnego obrazu. Zastosowanie określonego wzoru pozwala kontynuować styl, który zaczął się na ścianach i suficie, sprawić, by był wyjątkowy. Kinkiety gipsowe są oprawami wysokiej, jakości źródeł światła, a szeroki wachlarz stylów pozwala każdej osobie wybrać coś dla siebie.

Funkcje kinkietów gipsowych

Główną cechą tego typu opraw jest różnorodność kształtów. Do ich wytworzenia używa się gipsu z dodatkiem żywic syntetycznych, co pozwala na odlewanie niemal każdego modelu przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości konstrukcji. Kinkiet z gipsu może być gładki i prosty lub mieć wiele różnych szczegółów.

Gips umożliwia twórcze podejście do procesu powstawania nietypowych form i rozwiązań architektonicznych. A jeśli w początkowej fazie stosowania tego materiału konieczne było uciekanie się do ręcznego formowania, w nowoczesnych przedsiębiorstwach takie lampy są odlewane i tłoczone w specjalnych formach metalowych i silikonowych, co znacznie upraszcza proces produkcji.

Kinkiety z gipsu można malować na dowolny kolor, co jest bardzo ważne przy tworzeniu niepowtarzalnego wnętrza. Początkowo materiał jest biały, ale w procesie dekorowania pokoju można nadać gipsowi odcień ścian, sufitu lub, przeciwnie, użyć go do stworzenia jasnego akcentu. Aby nadać indywidualności, można zastosować materiały i techniki pomocnicze: tynk strukturalny, malarstwo i decoupage.

Ze względu na wyjątkowe właściwości gipsu, wszelkie uszkodzenia, które mogą wystąpić podczas pracy, można łatwo wyeliminować. Instalacja oświetlenia odbywa się za pomocą specjalnego kleju, który zapewnia łatwość i szybkość działania. Należy zauważyć, że gips jest materiałem naturalnym, tak, że nawet przy silnym ogrzewaniu nie uwalnia toksycznych substancji. Dlatego nie jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi i może być stosowany w pokojach dziecięcych.

Rodzaje kinkietów gipsowych

Istnieje wiele różnych modeli kinkietów gipsowych, które można podzielić w taki sposób:

Według rodzaju instalacji:

  • Wbudowany. Element świetlny jest mocowany bezpośrednio do ramy ściany lub sufitu z płyty gipsowo-kartonowej, po zamontowaniu oprawa staje się spójną częścią całego projektu.
  • Ściana. Jest alternatywą dla klasycznego kinkietu, służy do oświetlania głowy łóżka w sypialni, kinkiety oświetlają obrazy i półki oraz służą, jako zamienniki lamp podłogowych.

W zależności od elementu rozprowadzającego światło:

  • Z żarówkami. Najczęstszy rodzaj kinkietów, ma szeroki zakres jasności i różnorodność kształtów
  • Z elementami LED. Lampy energooszczędne i bezpieczne w obsłudze
  • Z lampami halogenowymi. Jest to najbardziej trwały i ekonomiczny typ lamp.

Ze względu na wyjątkowość materiału ostateczna forma kinkietu z gipsu ograniczona jest jedynie wyobraźnią twórcy i osoby planującej wystrój wnętrza. Można stworzyć gładką powierzchnię lub dodać elementy sztukatorskie, użyć pojedynczego światła lub podwójnego.

Zastosowanie kinkietów gipsowych dla różnych stylów

We współczesnym świecie do odtworzenia klasycznego wnętrza coraz częściej wykorzystywane są lampy i kinkiety gipsowe. Klasyczny biały, kremowy lub perłowy kolor, zastosowanie elementów dekoracyjnych, kwiatowy ornament pozwala na dodanie objętości i szlachetnej powściągliwości do wystroju pomieszczenia.

Aby udekorować mieszkanie w dawnym stylu uwielbianym przez Greków i Rzymian, można ozdobić kinkiety złoceniami lub srebrem. W ten sposób prosty kinkiet gipsowy stanie się niezależnym i niezwykłym elementem wystroju.

Styl wiejski w mieszkaniu pomaga zrealizować marzenie mieszkańca nowoczesnej metropolii o domowej przytulności. Motywy wiejskie odnoszą się do naturalnego tematu, zarówno w doborze koloru, jak i materiału. Kinkiety gipsowe można malować nie tylko w różnych kolorach, ale również używać tak popularnej techniki dekoracyjnej jak decoupage. Ta technika pozwoli stworzyć bardzo kameralny efekt.

Ze względu na charakter technologii, praktycznie nie ma ograniczeń, co do kształtu kinkietów z gipsu. Ta cecha opraw sprawia, że idealnie nadają się do stworzenia każdego stylu nawet etnicznego. Wnętrza te charakteryzują się obecnością dużej liczby elementów dekoracyjnych, wszelkiego rodzaju kształtów i kolorów. Kinkiety z gipsu świetnie nadają się do oświetlania obrazów, paneli, map i masek, które są tak popularne w projektowaniu domów w tym stylu.

Zobacz w sklepie Kaja: https://www.sklep.kaja.com.pl/kinkiet-gipsowy-10-omega-40-p-3876.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]
News Reporter

Dodaj komentarz