Czy warto pokryć dach blachą?
Dom 

Jak zazwyczaj w wypadku pokryć dachowych roboty zaczynają się od pomiarów dachu, i zużywają na odbiorze prac z dekarzy. Zobaczmy, co liczy nas pomiędzy ostatnimi fragmentami, jaka winna stanowić czynna kolejność prac przy opracowywaniu pokrycia dachowego z blachy.
Niezależnie od obecnego, czy wolimy pokrycie z blachy płaskiej, czyli z blachy profilowanej (blachodachówki, blacha trapezowa), organizację prac przy montażu pokrycia dachowego będzie jednakowa.

Montaż pokrycia dachowego z blachy musi podjąć pomiar (obmiar) dachu i rozliczenie ilości potrzebnych materiałów. Najlepiej, żeby zajęła się tym zatrudniona przez nas jednostka dekarska. Firmie dekarskiej można zarówno zlecić zakup blachy dachowej również wszelkich niezbędnych wyposażeń do montażu pokrycia.

Okres życia prac szkoda na frontu oszacować. Pragnie on bo z ilości połaci, stopnia skomplikowania ich typu, rodzaju zabezpieczenia, jednak też od pogody, która potrafi wykonać nawet dłuższą przerwę.
Zazwyczaj montaż pokryć z blach dachowych nie trwa jednak dłużej niż tydzień lub dwa tygodnie, o ile nie rozłożymy produkcji na mało sezonów.
Sprawdzenie geometrii więźby dachowej

Gdy przedmiot do przechowywania dachu stanowi natychmiast na terenu budowy, ekipa ponownie mierzy więźbę, ostatnim zgodnie spędzając się na wykryciu odstępstw od pionów, zakresów i stron. Bada się wówczas, czy przekątne połaci dachowych są sobie podobne, czy kąty między czynnikami nie są zwichrowane, a ponadto czy grzbiety krokwi tworzą równą płaszczyznę.

Przed podjęciem krycia dachu trzeba skorygować wszelkie odchyłki, naprawiając więźbę lub łącząc tu również ówdzie podkładki dystansowe. W widocznych sytuacjach, gdy więźba istnieje w wysoce negatywnym wyrastanie (ze starości albo w produkcie partactwa cieśli), dekarze mogą odmówić kontynuowania prac, dopóki cieśle nie naprawią usterek.
Montaż izolacji przeciwwilgociowej i zbudowanie rusztu pod przykrycia z blach profilowanych (blachodachówki, blacha trapezowa) lub wypełnienie sztywnego poszycia pod przykrycie z blachy płaskiej

Ale wybrane pokrycia blaszane można umieszczać do formie nośnej dachu, czyli więźby. Oprócz nich są tak zwane blachodachówki samonośne również charakterystyczne dialogi z blachy cynkowo-tytanowej.
Najpierw jednakże należy zrobić izolację przeciwwilgociową z folii wstępnego krycia. Montuje się ją zszywkami do krokwi. Jeśli stanie szybko napisana, można wykonywać ruszt nośny pod pokrycia profilowane (blachodachówki, blacha trapezowa) lub wspomniane panele z blachy płaskiej. Tradycyjnie najpierw wzdłuż krokwi martwi się drewniane kontrłaty. Później poprzecznie do nich mocuje się łaty w otworach polecanych przez producenta pokrycia. Jeśli kupowali blachodachówkę samonośną lub panele cynkowo-tytanowe, zamiast drewnianych kontrłat i łat prostopadle do krokwi przybijamy metalowe profile nośne.

Budowa konstrukcji nośnej pod pokrycia płaskie przypomina niemało inaczej. Zamiast izolacji z folii i rusztu z zimnych listew potrzeba w ważnej serii przybić do krokwi sztywne poszycie.
Sztywne poszycie pracuje się zwłaszcza z desek lub znacznych drewnopochodnych płyt OSB. Jeżeli materiał taki nie jest fabrycznie zabezpieczony przed zatrzymywaniem wody, należy go samodzielnie zaimpregnować, malując preparatem zabezpieczającym przed grzybami i temperamentem. Na prostym poszyciu trzeba ułożyć szczelną hydroizolację. Zwykle produkuje się ją z ojce termozgrzewalnej. Podpłaskie pokrycie wolno same kupić specjalną wzmocnioną folię wstępnego krycia lub membranę separacyjną.

Zanim prace dekarskie ruszą na korzystne, w oficjalnym poszyciu lub między łatami należy wykonać otwory na elementy, jakie będą przechodzić przez połać, na przypadek na przewody antenowe, kominki wentylacyjne, kominki odpowietrzające system kanalizacyjny. Później będzie to aktualnie niemożliwe.

3. Pierwsze obróbki blacharskie

Część obróbek blacharskich trzeba zamontować przed układaniem pokrycia, między innymi obszarze nadrynnowy odprowadzający skropliny spod pokrycia bezpośrednio do rynien. Haki rynnowe, gdyby nie tworzą żyć przykręcane do tak nazywanej deski czołowej, należy włożyć do krokwi bądź do stałego poszycia też przed zainstalowaniem pasa nadrynnowego. Oczywiście toż idziemy z rurami.
Przed planowaniem pokrycia mocuje się także grzebienie lub kratki osłaniające wlot powietrza pod pokrycie (że korzysta żyć ono wentylowane). Zakłada się i tak zwane rynny koszowe, czyli obróbki blacharskie wewnętrznych styków połaci wskazane w przykładu pokryć z blachy profilowanej.

4. Układanie blachy dachowej

Natychmiast po zamknięciu montażu konstrukcji zrozumiałej i hydroizolacji można zacząć krycie dachu.

Blachę płaską układa się, zawijając krawędzie taśm lub arkuszy ? powstają wówczas właśnie zwane kraje odpowiadające i rąbki stojące. Takie zabezpieczenie nakłada się więcej do sztywnego poszycia za pośrednictwem metalowych uchwytów nazywanych żabkami. Dzięki żabkom zabezpieczenia nie trzeba dziurawić gwoździami ani wkrętami.

Blachę profilowaną – blachodachówki i blachę trapezową – buduje się na punkt i przykręca do łat. Odnosi się do ostatniego wyjątkowych wkrętów z uszczelkami, tak nazywanych wkrętów farmerskich. Po złożeniu arkuszy blachodachówek lub blachy trapezowej pozostaje jeszcze wykończenie kalenic i narożników dachowych gąsiorami, czyli właśnie wyprofilowanymi obróbkami z takiego samego artykułu a o takim tymże kolorze jak zapłacenie dachowe.

Dachy Białystok

[Głosów:0    Średnia:0/5]
News Reporter

Dodaj komentarz